Bilanțul Sesiunii naţionale de comunicări ştiinţifice studenţeşti Ediţia a XXII-a, etapa a I-a

Postat 14/03/2018 in categoria News

Institutul de Cercetare şi Inovare al Universităţii de Stat din Moldova

Facultățile USM

au organizat

în perioada 12 februarie-12 martie 2018,

Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice studenţeşti, ediţia a XXII-a,

etapa a I-a

Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice studenţeşti este o manifestare ştiinţifică organizată an de an de către Institutul de Cercetare şi Inovare, USM devenind deja o tradiţie pentru Universitatea de Stat din Moldova. În cadrul acestei ediţii au fost prezenţi circa 710 studenţi, dintre care 383 au prezentat comunicări/rezultate ştiinţifice ale unor cercetări realizate.

Discursurile au fost prezentate în următoarele Secţiuni şi Ateliere:

  • Ştiinţe ale naturii şi exacte: Biologie şi Pedologie; Chimie şi Tehnologie Chimică; Fizică şi Inginerie; Matematică şi Informatică.
  • Ştiinţe umanistice: Istorie şi Arheologie; Filosofie şi Antropologie; Limbi şi Literaturi Străine; Litere.
  • Ştiinţe juridice şi economice: Drept; Ştiinţe Economice.
  • Ştiinţe sociale: Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării; Psihologie, Ştiinţe ale Educaţiei și Sociologie; Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Administrative.

Tematica fiecărui atelier a inclus rapoarte, ce au reflectat rezultatele cercetărilor în domeniul ştiin­ţelor fundamentale şi aplicative.

Menţionăm că unele facultăţi au organizat Sesiunea Naţională de Comunicări Ştiinţifice Studenţeşti iniţial etapa departamente şi ulterior, etapa facultate. Astfel, au fost selectați cei mai buni participanţi, care au fost desemnaţi câştigători şi înaintaţi spre participare la cea dea II-a etapă a Sesiunii care se va desfăşura în perioada 25-27 aprilie 2018, în care vor participa atât masteranzii USM, dar şi de la alte instituţii din ţară şi de peste hotare.

Comitetul de organizare, cât şi Moderatorii aduc sincere felicitări câştigătorilor, şi anume:

Facultatea Biologie şi Pedologie: Stavila Mariana, Gavrilaș Anastasia, Armaș Angela, Solomon Victoria;

Menţiuni: Cvasov Doina, Sandu Natalia.

Facultatea Chimie şi Tehnologie Chimică: Melnic Cristina, Ceacîru Mihail, Cacean Dorina, Kiseliov Victor, Untilov Olga, Nicolenco Nicoleta, Fetcu Maria, Prijelevscaia Antonina, Ţurcanu (Curmei) Victoria, Diurici Ecaterina.

Menţiuni: Tobultoc Elena, Oboroc Sandu, Vrînceanu Catalina, Ţurcanu Valeria

Facultatea Fizică şi Inginerie: Railean Igor, Melniţchi Iurie, Burlacu Cristina, Ermicev Daria, Chiruţa (Chiriacov) Corina, Stratan Cristina, Gavrișiuc Vladislav, Bordei Dan, Dașevschii Alexandr.

Facultatea Matematică şi Informatică: Mîrzac Alexandra, Cernishov Dumitru, Guțu Elena, Perlog Valentin, Bulat Ion.

Facultatea Istorie şi Filosofie: Natalia Zaporojanu, Vadim Macaru, Daniel Spînu, Alexandru Bejenaru, Mihail Bulmaga, Alexandru Antocian, Diana Caraman, Serghei Chirov, Cristina Iosif, Daniel Laur.

Mențiuni: Dumitru Donea, Mihaela Gârlea, Liviu Rotaru, Criminceanu Iulian, Bebea Cătălina – Maria, Garbuz Dorin, Butnaru Adriana, Eugen Puntus, Artiom Bonari, Oleg Brăilean, Marina Seredoschi, Natalia Civariuc, Cristina Jitoreanu, Felicia Negru, Margarita Caltacci, Daniela Nicolau.

Facultatea Limbi şi Literaturi Străine: Postica Elena, Diana Nemţanu, Lucia Larii, Galuşca Maria, Cornescu Tatiana, Lipcan Ana, Colesnic Natalia, Iuriev Anastasia, Cearîc Daniela, Gangan Iulia, Leahu Ana-Alexandrina.

Facultatea Litere: Țurcan Natalia, Vascenco Elena, Corpaniuc Ecaterina, Grosul Diana, Ranețchi Xenia, Stegărescu Lucia.

Mențiuni: Bulicanu Oxana, Iamandi Alexandra, Ursu Cristina, Vovcenco Victoria, Saltanovscaia Galina, Onofrei Viorica.

Facultatea Drept: Bulgac Adela, Vornicescu Ecaterina, Ţurcan Nicolina, Mitrică Marius, Ţurcan Daniel, Mocanu Mihaela, Mazniuc Diana.

Facultatea Ştiinţe Economice: Malai Parascovia, Antonov Dorin, Palai Radu, Bordeian (Morgun) Iulia, Melnicenco Andrei, Buruiana Vera, Mârza Dan.

Mențiuni: Bădărău Nicoleta, Hropotinschi Adriana, Necula Corina, Potrereanu Natalia, Chirtoacă Ana, Melnic Vadim, Adajnic Natalia, Spector Petru, Scutelnic Corina, Jomir Florentina, Col Tatiana, Boico Sofia, Caraseni Marina, Liubima Sergiu, Калашникова Наталья.

Facultatea Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării: Baranov Elena, Gligor Daniela, Prisacari Cristina, Munteanu Cătălina.

Menţiuni: Gîrlea Laura, Roman Victoria.

Facultatea Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Sociologie şi Asistenţă Socială: Bantea Maria, Bîzdîga Ina, Prida Olesea, Cerchez Aliona, Dodu Nicoleta, Zaharia Eliza, Sava Lidia, Chicu Victoria, Grosu Sergiu, Josan Cristina, Guţu Nina, Cojocaru Victoria, Иванова Наталья,

Menţiuni: Ciuperca Arina, Vidaico Angela, Zmeu Olimpiada, Hangan Mihai, Grosu Ruslana, Toma Cătălin.

Facultatea Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Administrative: Bogonovschi Silvia, Manole Galina, Pleșca Galina, Vataman Maria, Solomon Victor, Zaharov Igor, Raţă Daniela, Morari Anatolie, Eşanu Anastasia, Brăiescu Dumitriţa, Rău Dumitru, Bogatiuc Carolina, Lupan Diana, Ţârdea Zinaida,

Menţiuni: Cozonac Vanesa, Fratea Adrian, Nastas Angela.

Collage_2018

Echipa de organizare a Institutul de Cercetare şi Inovare, USM