Șeful Parchetului Financiar Național al Franței, Jean-François Bohnert și Phillippe Jaegle, Procuror adjunct au întreprins astăzi, 22 noiembrie, o vizită la Universitatea de Stat din Moldova.
Șeful Parchetului Financiar Național al Franței, Jean-François Bohnert și Phillippe Jaegle, Procuror adjunct, însoțiți de către Claudine Justafre, Consilier la Președinția Republicii Moldova, delegat de Guvernul Francez și Ambasadorul Franței, E.S., Graham Paul, au avut o întrevedere cu studenții și cadrele didactice de la Facultatea de Drept.
La eveniment a participat prim-prorectorul USM, Otilia Dandara, consilier al președintelui Republicii Moldova, Valentina Chicu, responsabila Biroului Național al Agenției Universitare Francofone Moldova, Claudia Vișan, coordonatoarea Filierei Francofone a Facultății de Drept, Vitalina Bahneanu.
În cadrul evenimentului procurorii francezi au făcut o prezentare a stucturii, organizarea și funcționarea Parchetului Național Financiar Francez, aducând exemple concrete de dosare de rezonanșă nanțională, care au stat la baza creării instituției respective.
Prezentarea a fost urmată de o sesiune interactivă între studenți și invitați. Studenții au adresat întrebări despre activitatea procurorilor, principiile și funcțiile instituției, precum și s-au arătat interesați de calitățile și condițiile necesare pentru exercitarea funcției de procuror în legislația franceză.
La finalul vizitei, oficialii francezi au avut o scurtă întrevedere cu prim-prorectorul USM, Otilia Dandara, care le-a prezentat rolul și locul universității noastre în arealul învățământului superior din țară, în special referindu-se la programele de studii de la Facultatea de Drept, Filiera Francofonă.
Domnia Sa, Jean-François Bohnert a semnat un mesaj pentru comunitatea Universității de Stat din Moldova în Cartea de Onoare a USM.