În viață totul este despre experiență, sursă de cunoaștere și oportunitate. O astfel de experiență am trăit și eu… În luna iulie 2022 s-a derulat practica arheologică pentru studenții anului I de la Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității de Stat din Moldova. Până a ajunge la această facultate, am absolvit Facultatea de Drept de la aceiași universitate. Prin urmare, nu știam la ce să mă aștept de la stagiul de practică. Însă, totul a fost peste așteptări. Deșteptarea la ora 05:00 dimineața și, poate, cel mai frumos răsărit pe care l-am întâlnit vreodată. Apoi urma șantierul și, bineînțeles, cercetarea arheologică. Nimic mai interesant și îmbucurător pentru o studentă care a tânjit cinci ani după istorie. La amiază, după o baie de soare și praf, mănânci cea mai bună ciorbă (după unele surse, mai bună decât la mama acasă) și după care urmează odihna binemeritată.
Ce poate fi mai plăcut decât să te afli pe o terasă înaltă a fluviului Nistru, înconjurat de oameni cu care împărtășești aceleași idei și convingeri, petrecând apusul, întâlnind luna și stelele. Munca fizică pare un nimic, ba mai mult, între timp devine o plăcere. Bineînțeles că practica arheologică e și despre ceramică, chiar foarte multă ceramică (mai ales când ești de responsabil de ea și vine rândul tău să o speli), morminte și oase (se mai trezește și criminalistul din mine), gropi și fragmente de vase, fusaiole, figurine antropomorfe și multe altele. Într-un final rămâi cu amintiri, prieteni și abilități noi. Peste un timp, ajungi să visezi într-o noapte că pleci la săpături arheologice, te trezești dimineața și ești fericit…
Adelina Marian
P.S.: Un mare mulțumesc profesorilor Mihail Băț și Aurel Zanoci pentru experiență, grijă și disciplină. Fără ei nu ar fi fost la fel!






Română
Русский

