O nouă ședință a Seminarului republican de chimie a fost organizat ieri, 16 februarie, de Facultatea de Chimie și Tehnologie Chimică a USM, la care au participat circa 100 de profesori din întreaga țară.
În contextul demarării procesului de atestare a cadrelor didactice în instituțiile de învățământ preuniversitar, ședința Seminarului republican a fost consacrată produselor/proicetelor educaționale prevăzute de Regulamentul de atestare a cadrelor didactice din învățământul general, profesional tehnic și din cadrul structurilor de asistență psihopedagogică, din 07.10.2020.
De asemenea au fost prezentate rezultatele obținute în cadrul parteneriatelor naționale și internaționale:
„Proiectul STEAM ca produs în procesul de atestare” – Mariana Gureu, profesoară de chimie, grad didactic unu, IPLT Ion Pelivan, c. Răzeni, Ialoveni;
„Ne jucăm, ne distrăm… și chimie învățăm” – Aurelia Delibaltov, profesoară de chimie, grad didactic superior, Gimnaziul Mihai Eminescu, Cantemir;
„Dezvoltarea gândirii critice, cooperării și creativității în cadrul proiectelor educaționale” –
Sabina Beznos, profesoară de chimie, grad didactic unu, Colegiul de Ecologie, Chișinău.
Profesorii de chimie au mulțumit formatorilor pentru schimbul de experiență, dar și coordonatorilor ședinței pentru selectarea tematicii abordate – Mariana Dîru, dr., conf. univ. USM, Iulia Baerle, profesoară de chimie, grad didactic superior, IPLT N. Dadiani.



Română
Русский
