Rectorul Universității de Stat din Moldova, Igor Șarov și decanul Facultății de Istorie și Filosofie, Igor Bercu au participat astăzi, 11 iulie, la Conferința Națională a Arhiviștilor, organizată de Agenția Națională a Arhivelor, cu prilejul „Zilei Arhivistului”.
La evenimentul de deschidere a întrunirii științifice au participat: rectorul USM, Igor Șarov, ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, președinta Comisia parlamentare cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, Liliana Nicolaescu-Onofrei, directorul Agenției Naționale a Arhivelor, Igor Cașu etc.
Domniile lor au adresat mesaje de felicitare tuturor specialiștilor din domeniul arhivisticii subliniind faptul că munca lor reprezintă o verigă importantă în descoperirea adevărului istoric.
În cadrul Conferinței, participanții au abordat subiectele actuale ale sistemului arhivistic național și european.


Română
Русский






