Cooperarea academică în context regional și global a fost principalul subiect discutat astăzi, 1 septembrie, în cadrul unei ședințe de lucru la care au participat rectorul Universității de Stat din Moldova (USM), conf. univ., dr., Igor Șarov, rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), prof. univ., dr., Remus Pricopie, prorectorii și decanii USM.
Rectorul USM, conf. univ., dr., Igor Șarov a menționat despre importanța identificării și trasării direcțiilor de colaborare între Universitatea de Stat din Moldova și Școala Națională de Studii Politice și Administrative. „Este necesară elaborarea unei foi de parcurs pentru dezvoltarea relațiilor de colaborare între instituțiile noastre de învățământ superior. Experiența SNSPA în scrierea și implementarea proiectelor internaționale este valoroasă. De aceea, prin efort comun și cooperare constructivă putem fortifica domeniile de interes comun”.
Rectorul SNSPA, prof. univ., dr., Remus Pricopie a vorbit despre proiectele strategice, de cercetare și formare, cu finanțare europeană implementate de SNSPA, importanța autonomiei universitare, rolul instituțiilor de învățământ superior în elaborarea politicilor naționale etc.
În cadrul discuțiilor, decanii Universității de Stat din Moldova au venit cu propuneri privind intensificarea relațiilor de cooperare precum: efectuarea vizitelor de studii reciproce, dezvoltarea programelor de master comune, aplicarea la instrumente de finanțare europene şi internaţionale, acces la biblioteca digitală a SNSPA.
Amintim că în data de 30 iulie 2021, Școala Națională de Studii Politice și Administrative, Universitatea de Stat din Moldova și Academia de Administrare Publică din Chișinău au pus bazele Alianței academice București – Chișinău, care are ca obiectiv principal dezvoltarea capacității administrative și a resurselor umane, în vederea implementării de proiecte strategice, de cercetare și formare, cu finanțare europeană.







Română
Русский

