La 1 octombrie 2021, cu ocazia celei de-a 75-a aniversări de la fondarea Universității de Stat din Moldova (USM), prin decretul președintei Republicii Moldova, Maia Sandu: „pentru merite deosebite în dezvoltarea învățământului universitar, contribuție substanțială la pregătirea specialiștilor de înaltă calificare, activitate metodico-științifică prodigioasă” unui grup de profesori și conferențiari ai Universității de Stat din Moldova i-au fost conferite înaltele distincții de stat „Ordinul de Onoare” și medalia „Meritul Civic”.

 De “Ordinul de Onoare” s-au învrednicit următorii angajați ai USM:

  1. Aurelia CRIVOI, profesor universitar,
  2. Valeriu GUȚU, conferențiar universitar,
  3. Vladimir GUȚU, profesor universitar,
  4. Dumitru NEDEOGLO, profesor universitar,
  5. Andrei PERJAN, profesor universitar,
  6. Eudochia SAHARNEANU, profesor universitar.

Prin același decret, medalia „Meritul Civic” a fost conferită următoarelor persoane:

  1. Ion ANDRIEȘ, conferențiar universitar,
  2. Cornelia CINCILEI, conferențiar universitar,
  3. Mihai LEȘANU, conferențiar universitar.

Mult stimați colegi!

Comunitatea academică a Universității de Stat din Moldova este onorată să vă felicite cordial cu ocazia conferirii înaltelor distincții de stat și să vă mulțumească pentru munca conștiincioasă, energia și entusiasmul cu care ați fortificat și fortificați zi de zi baza științifică a USM. Astăzi, sunteți implicați activ în procesele de modernizare ale învățământului superior. Continuați să împărtășiți bogata experiență de cercetare și de viață studențiilor, educând noi și noi generații de intelectuali, personal înalt calificat în toate sectoarele socio-economice.

Contribuția Dumneavoastră la ridicarea standardelor de calitate în învățământul superior este de neprețuit, căci  Dumneavoastră  aduceți plusvaloare USM-ului, plasînd-o printre elita științifică și pedagogică a țării! Vă dorim multă sănătate, bunăstare, pasiune pentru tot ce faceți, realizări frumoase.

La mai mult și la mai mare, mult stimați colegi! La mai mult și la mai mare, USM!

Published Tuesday October 5th, 2021

Announcements and Press Releases

Membrii USM au participat la târgurile educaționale desfășurate în Soroca și Hîncești

Sute de elevi au descoperit oportunitățile oferite de Universitatea de Stat din Moldova. Reprezentanții mai multor facultăți au participat sâmbătă, 25 aprilie, la două târguri organizate...

Universitatea de Stat din Moldova și Universitatea din București consolidează dialogul academic în cadrul celei de-a VII-a ediții a Conferințelor București-Chișinău

Cea de-a VII-a ediție a Conferințelor București-Chișinău, organizată de Universitatea de Stat din Moldova și Universitatea din București, aduce anul acesta în prim-plan o temă de...

Managerii Universității de Stat din Moldova – vizită de lucru la Universitatea din București

Rectorul Universității de Stat din Moldova, Otilia Dandara și prorectorul Igor Șarov au avut o întrevedere cu rectorul Universității din București, Marian Preda, în cadrul căreia...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved