Cei 65 de refugiați ucraineni, în special mame și copiii lor, cazați în căminul nr.19 a Universității de Stat din Moldova, au sărbătorit Paștile alături de comunitatea USM.

În ziua Paștelui, refugiații au participat la o slujbă oficiată la Biserica „Întâmpinarea Domnului” a USM, unde s-au rugat pentru pace și libertate și au primit pască sfințită.

La inițiativa rectorului Igor ȘAROV și cu suportul enoriașilor Bisericii, administratorului cantinei USM, Oleg CHICU și a cuplului Ion și Felicia BUZĂ,  refugiaților le-a fost pregătită o masa de sărbătoare.

Cetățenii ucraineni, cazați timp de două luni de zile în căminul nr.19, au ținut să mulțumească comunității USM și tuturor celor care i-au ajutat în această perioadă. Ei spun că nu vor uita niciodată ospitalitatea și bunătatea oferită de către cetățenii Republicii Moldova.

Published Tuesday April 26th, 2022

Announcements and Press Releases

Profesorii de la Universitatea de Stat din Moldova participă activ la proiectele MECC

Sistemul educațional din Republica Moldova, determinat de pandemia COVID-19, și-a modificat semnificativ metodele de lucru, mobilizându-se la maxim. Ministerul Educației, Culturii și Cercetării și Agenția Națională...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved