Profesorii, care predau disciplina Fizică au participat ieri, 23 august, la Seminarul metodologic de Fizică organizat de Facultatea de Fizică și Inginerie a Universității de Stat din Moldova. Seminarul reprezintă o platformă deschisă pentru comunicare, formare și schimb de cunoștințe și experiență organizat de USM în colaborare cu Direcția Generală Educație și Cultură Strășeni.
Ghidați de lectorul universitar, Alisa CURLICOVSCHI, profesorii au discutat despre: aspectele de implementare și realizare a Metodologiei STEM/STEAM; motivarea elevilor pentru studierea fizicii prin diferite produse; aspectele metodologice ale aplicării metodelor de centrare pe elev în dezvoltarea competențelor transdisciplinare și metodologia realizării produselor de suport didactic al procesului de predare-evaluare la disciplina Fizica.
Diana MUTU, profesor de fizică, IPLT „Mihai Eminescu”, Strășeni și-a exprimat gratitudinea pentru organizarea seminarului menționând că a obținut și preluat bune practici care pot fi utilizate la orele de fizică. „Un atelier productiv, motivațional, interesant și captivant cu posibilitatea utilizării echipamentelor arduino pentru realizarea produselor în cadrul orelor de fizică”.
Vera BELINSCHI, profesor de fizică, IP LT Zubrești: „Pentru mine acest atelier a fost ca o actualizare de cunoștințe, o completare, perfecționare, schimb de experiență și înnoire a practicii profesionale, motivare pentru colaborare. Mulțumim mult pentru informația utilă.”
Cadrele didactice au vizitat și „Oficiul de educație pentru drone eDrone”, unde s-au familiarizat cu diferite tipuri de aparate de zbor fără pilot, domeniile de aplicare, definirea unui mediu de învățare pentru a oferi mai multe oportunități de accesare a noilor competențe legate de utilizarea tehnologiilor cu drone în activitățile profesionale, în special, la utilizarea soluțiilor TIC avansate pentru utilizarea dronelor și a datelor obținute cu ajutorul acestora în scopul diversificării oportunităților de studiu pentru elevi.



Română
English

