La sfârșit de an, Universitatea de Stat din Moldova își consolidează potențialul științific-didactic, îmbogățindu-se cu cadre didactice înalt calificate. Astfel, la ședința de astăzi, 26 decembrie, a Senatului USM, rectorul Igor Șarov a înmânat diplomele profesorilor USM, a căror titluri științifice au fost confirmate de ANACEC, după cum urmează:
Titlul de profesor universitar:
- Gheorghe Braniște, 01 EDUCAȚIE / 011 Științe ale educației;
- Oxana Paladi, 03 ŞTIINŢE SOCIALE, JURNALISM ȘI RELAȚII PUBLICE / 031 Științe sociale și comportamentale;
- Svetlana Tolstaia, 03 ŞTIINŢE SOCIALE, JURNALISM ȘI RELAȚII PUBLICE / 031 Științe sociale și comportamentale.
Titlul de conferențiar universitar:
- Viorica Mocanu, 03 ŞTIINŢE SOCIALE, JURNALISM ȘI RELAȚII PUBLICE / 031 Științe sociale și comportamentale;
- Adelina Revenco, 05 ȘTIINȚE ALE NATURII, MATEMATICĂ ȘI STATISTICĂ / 053 Științe fizice;
- Laura Tugarev, 03 ŞTIINŢE SOCIALE, JURNALISM ȘI RELAȚII PUBLICE / 031 Științe sociale și comportamentale.
De asemenea, în cadrul ședinței au fost acordate 25 de laptopuri, profesorilor titulari de la Facultatea de Psihologie, Ştiinţe ale Educaţiei, Sociologie şi Asistență Socială. Acțiunea face parte din procesul de dotare cu echipament IT modern, destinat cadrelor didactice titulare, cu vârsta de până la 40 de ani, inclusiv.
Un alt moment emoționant a fost înmânarea Diplomei de Gratitudine, Lidiei Grosu, specialist, secretar al Senatului USM, pentru închierea activității. Rectorul Igor Șarov i-a mulțumit pentru munca conștiincioasă, performanțe profesionale și pentru dedicația depusă zi de zi în exercitarea sarcinilor de serviciu.
Și pentru că e sfârșit de an și suntem în perioada sărbătorilor de iarnă, Senatorii au primit și colindătorii. Ansamblul „Crenguță de Iederă” a adus magia sărbătorilor prin colinzi și voie bună.


Română
English
























