Universitatea de Stat din Moldova a găzduit ieri, 25 noiembrie, ceremonia de semnare a Acordului de colaborare cu privire la implementarea proiectului INSPIREE, care prevede reabilitarea energetică a trei cămine studențești ale USM: nr. 1, nr. 3 și nr. 19.

La eveniment au participat beneficiarii, partenerii de dezvoltare, membri ai corpului diplomatic și reprezentanții Guvernului. Cu această ocazie oficialii au vizitat, însoțiți de rectorul USM Igor Șarov, căminul nr. 3, care va beneficia de renovarea energetică.

Prezent la eveniment, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a subliniat că investițiile în eficiența energetică sunt o prioritate pentru sectorul energetic, atât din perspectiva  îmbunătățirii condițiilor pentru beneficiari, cât și pentru reducerea consumului de energie și a presiunii asupra costurilor energetice, având în vedere că majoritatea clădirilor publice înregistrează pierderi de până la 50% la energia utilizată.

În acest context, Secretarul de Stat al Ministerului Educației și Cercetării, Adriana Cazacu, a subliniat beneficiile imediate pentru studenți și întreaga comunitate academică. El a explicat că infrastructura universitară și clădirile din domeniul educației necesită intervenții urgente, iar proiectele de renovare energetică sunt așteptate atât de studenți și elevi, cât și de personalul academic.

Excelența Sa Dominique Waag, Ambasadoarea Franței în Republica Moldova, a declarat că proiectul INSPIREE reprezintă un exemplu de colaborare europeană ce urmărește modernizarea infrastructurii publice, reducerea consumului de energie și crearea unor condiții mai sigure și mai durabile pentru beneficiarii din întreaga țară. Totodată, ambasadoarea a subliniat că cea mai bună energie rămâne cea pe care nu o consumăm.

Totodată, Excelența Sa Hubert Knirsch, Ambasadorul Germaniei în Republica Moldova, a subliniat că măsurile de eficiență energetică din cadrul proiectului INSPIREE, în ansamblu, vor aduce beneficii pentru mii de persoane din întreaga țară. Totodată, acestea vor contribui la obiectivul climatic ambițios al Moldovei de a a ajunge la zero emisii nete până în 2050.”

În cadrul prezentării Proiectului în fața beneficiarilor, Directorul Unității Consolidate pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii (UCIPE), Ruslan Surugiu, a completat că principalele lucrări vor include izolarea termică a pereților și acoperișurilor, schimbarea tâmplăriei (ferestre, uși), instalarea de sisteme moderne de încălzire, ventilație și climatizare, modernizarea sistemului de iluminat și integrarea surselor de energie regenerabilă (panouri fotovoltaice).

Rectorul USM Igor Șarov a subliniat faptul că clădirile căminelor respective nu au beneficiat de investiții în renovari de zeci de ani de zile, unele dintre ele fiind construite acum 55 sau chiar 75 de ani, iar proiectele de renovare, inclusiv cel energetic, vor consolida procesul de modernizare a infrastructurii universitare.

Proiectul INSPIREE este implementat de Guvernul Republicii Moldova, prin Ministerul Energiei și UCIPE, și este finanțat  de catre AFD (credit de 30 milioane EUR) și  GuvernulGermaniei (grant de 38,7 milioane EUR) prin KfW. În total, în cadrul Proiectului urmează a fi reabilitate energetic 30 de clădiri publice.

 

 

Published Среда ноября 26th, 2025

Объявления и пресс-релизы

Vizită de lucru la Institutul de Fizică Aplicată al USM: Evaluarea potențialului științific și a infrastructurii de cercetare

În vederea dezvoltării dialogului instituțional, conducerea Universității de Stat din Moldova a efectuat o vizită de lucru la Institutul de Fizică Aplicată (IFA) al USM. Rectorul...

Cerere exprimare interes_Servicii de elaborare a documentației de proiect pentru reconstrucția căminului studențesc nr. 7 din str. Aerodromului, nr. 11, mun. Chișinău Nr. Referință : MD-STATEUNI-553393-CS-CQS

UNIVERSITATEA DE STAT DIN MOLDOVA  Republica MoldovaProiectul „Învățământul Superior din Moldova» (PÎSM)   Renovarea și dotarea căminului studențesc nr. 7, adresa str. Aerodromului nr 11 ...

Universitatea de Stat din Moldova și Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I” din Timișoara își consolidează parteneriatul strategic pentru inovare, reziliență și dezvoltare regională

La 16 iunie, Universitatea de Stat din Moldova a avut onoarea de a o primi în vizită pe doamna Gabriela Ingrid Nicolaescu, Director al Centrului pentru...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved