Școala de Administrație Publică a Universității de Stat din Moldova a organizat astăzi, 02 decembrie 2025, cursul de instruire „Organizarea administrativ-teritorială și guvernanța pe mai multe niveluri în Republica Moldova”, desfășurat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, destinat cadrelor didactice, studenților și personalului din cadrul autorităților publice locale din regiunea de nord a țării.

Participanții la instruire au abordat teme ce vizează sistemul administrației publice din Republica Moldova, guvernanța pe mai multe niveluri și reforma administrativ-teritorială, analizând totodată contextul actual și provocările existente. În cadrul activităților de grup, aceștia au elaborat propuneri privind reorganizarea administrativ-teritorială a țării și modernizarea sistemului, formulând soluții adaptate fiecărei provocări identificate.

Elaborat la inițiativa directorului Școlii de Administrație Publică a USM,  dr. în științe politice, Sergiu Palihovici, pilotat și realizat de către USM, cursul a fost apreciat de participanți pentru calitatea materialelor, relevanța conținutul

ui și profesionalismul formatorului. Totodată, participanții au subliniat importanța extinderii acestor instruiri și în teritoriu, pentru a permite participarea unui număr mai mare de funcționari publici.

În acest context, Școala de Administrație Publică își propune organizarea a unui șir de activități de instruire cu tematica menționată, destinate personalului din cadrul autorităților publice locale, dar și a cadrelor didactice din instituțiile de învățământ superior din țară. 

Cursul este realizat în cadrul Proiectului „Susținerea dialogului instituționalizat și sustenabil privind UTA Găgăuzia” implementat de CMI — Fundația pentru Pace Martti Ahtisaari și finanțat de Suedia.

Published Вторник декабря 2nd, 2025

Объявления и пресс-релизы

Universitatea de Stat din Moldova consolidează cooperarea academică internațională cu Universitatea din Granada

Rectorul Universității de Stat din Moldova Otilia Dandara și prorectorul pentru relații internaționale Veaceslav Kulcițki, au avut astăzi, 06 mai, o întrevedere cu o delegație a...

Forum academic „Contribuții științifice la consolidarea statului de drept în Republica Moldova”, consacrat dr. hab. în drept, prof univ., Gheorghe COSTACHI

Institutul de Cercetări Juridice, Politice și Sociologice al Universității de Stat din Moldova a organizat, la 05 mai, înaltul forum academic „Contribuții științifice la consolidarea statului...

Întrevedere de lucru între managerii USM și Ambasadorul Slovaciei

Dinamizarea colaborării între Universitatea de Stat din Moldova și Ambasada Republicii Slovacia în Republica Moldova a fost subiectul discutat de către rectorul USM, Otilia Dandara și...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved