Senatul Universității de Stat din Moldova a aprobat astăzi, 7 septembrie, Strategia de dezvoltare a Universității de Stat din Moldova (2021-2026); noua Organigramă a USM; Regulamentul privind organizarea, desfășurarea concursului și ocuparea funcțiilor didactice și științifico-didactice în Universitatea de Stat din Moldova; Metodologia de organizare, desfășurare și monitorizare a activităților didactice în contextul epidemiologic al Covid-19; Regulamentul instituțional privind Registrul electronic al reușitei academice etc.
În deschiderea ședinței, rectorul USM, conf. univ., dr., Igor Șarov a enunțat direcțiile strategice de dezvoltare a instituției incluse în Strategia de dezvoltare a Universității de Stat din Moldova (2021- 2026) și anume: asigurarea de condiţii garantate pentru studii de calitate; digitalizarea Universităţii de Stat din Moldova; deschidere şi cooperare academică internaţională; promovarea excelenţei în cercetare şi formarea tinerilor cercetători; valorificarea potenţialului uman şi susţinerea performanţei culturale şi sportive în cadrul instituţiei; crearea unui mediu universitar prietenos/favorabil studenţilor; promovarea identităţii şi imaginii Universităţii de Stat din Moldova și consolidarea managementului instituţional şi a capacităţii financiare a universităţii reprezintă principalele direcții strategice de dezvoltare a USM pentru anii 2021-2026.
În altă ordine de idei, rectorul USM a menționat că noua organigramă a instituției rezultă, pe de o parte, din necesitatea îmbunătățirii unor existente procese operaționale și, pe de altă parte din necesitatea creării condițiilor pentru implementarea optimă a altora, indispensabile activității manageriale și educaționale, dar insuficient dezvoltate, precum sunt cele aferente tehnologiilor informaționale.
Prorectorul pentru activitate didactică, prof.univ., dr. hab., Otilia Dandara, a prezentat modalitatea de organizare a anului de studii 2021-2022. Astfel, procesul didactic se va realiza în baza reperelor normative stabilite prin Metodologia de organizare, desfășurare și monitorizare a activităților didactice în contextul epidemiologic al Covid-19.
La rândul său, conf. univ., dr. hab., Aurelia Hanganu, prorectorul pentru activitate științifică a vorbit despre procedura de alegere a consiliilor și a directorilor școlilor doctorale și alegerile directorilor și consiliilor școlilor doctorale în luna septembrie 2021.
Prorectorul pentru informatizare, Sergiu Corlat a prezentat Standardele Instituționale de Competență Digitală pentru cadrele didactice USM.
Alte subiecte abordate în cadrul ședinței au vizat: reorganizarea unor serii a revistei Studia Universitatis Moldaviae; încurajarea vaccinării împotriva COVID-19 în rândul studenților și a cadrelor didactice; aprobarea candidaților înaintați pentru conferirea distincțiilor de stat etc.





Română
English

