Universitatea de Stat din Moldova își consolidează rolul în promovarea cercetării applicative și transferului tehnologic prin obținerea finanțării pentru 4 proiecte de transfer tehnologic, declarate câștigătoare de către Agenția Națională pentru Cercetare și Dezvoltare (ANCD).
În urma evaluării și selecției realizate de ANCD, au fost declarate câștigătoare și vor beneficia de finanțare următoarele proiecte de transfer tehnologic ale Universității de Stat din Moldova:
1. „Transfer tehnologic pentru producerea băuturilor cu noi forme ale complexilor chelațici ai biometalelor pe bază de siropuri naturale”
Director de proiect: Aurelian Gulea, academician, dr. hab.
2. „Biotehnologie pentru regenerarea cernoziomurilor arabile erodate și sporirea rezilienței la schimbările climatice”
Director de proiect: Gheorghe Jigău, dr., conf. univ.
3. „Tehnologie inovativă pentru cultivarea cânepei industriale Cannabis sativa L. adaptată la condițiile pedoclimatice ale regiunii de Sud a Republicii Moldova”
Director de proiect: Victor Melnic, dr. cercet. șt. coordonator
4. „Dezvoltarea capacităților interne de analiză chimică și optimizarea tehnologică a unei game de suplimente alimentare autohtone în vederea pregătirii dosarului pentru conformare la cerințele GMP”
Director de proiect: Elena Bunduchi, dr.
Finanțarea acestor proiecte de către ANCD reprezintă un suport important pentru valorificarea rezultatelor cercetării aplicative realizate în cadrul USM și pentru consolidarea colaborării dintre mediul academic și sectorul economic al Republicii Moldova.
Pentru mai multe detalii, accesați linkul: https://ancd.gov.md/ro/press-releases/anunt-cu-privire-la-rezultatul-concursului-transfer-tehnologic
Felicitări echipelor de cercetători și succes în implementarea proiectelor!


Română
English