La invitația rectorului Universității de Stat din Moldova (USM) conf. univ., dr., Igor ȘAROV, rectorul Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” (USMF), dr. hab., Emil CIOBANU a participat astăzi, 27 septembrie, la ședința Consiliului de Administrție a USM.

Principalul subiect abordat în cadrul discuțiilor a vizat evoluția situației epidemiologice pe teritoriul Republicii Moldova și necesitatea imunizării angajaților și studenților.

Rectorul USM, conf. univ., dr., Igor ȘAROV a menționat că vaccinarea nu este un moft, ci o necesitate și doar prin puterea exemplului propriu vom reuși să convingem și alți semeni de ai noștri să se imunizeze împotriva virusului COVID-19.

Rectorul USMF, dr. hab., Emil CIOBANU a vorbit despre evoluția situației epidemiologice în țara noastră, varianta Delta a virusului SarsCov2, transmiterea acesteia în rândul tinerilor și importanța vaccinării în combaterea pandemiei. În context, rectorul USMF a îndemnat comunitatea universitară a USM să se vaccineze.

Alte subiecte abordate în cadrul ședinței Consiliului de Administrție a USM au fost: dotarea facultăților cu echipamente de proiecție interactive; formarea cadrelor didactice, modulul „Utilizarea echipamentelor și aplicațiilor de Oficiu”; monitorizarea sesiunii de recuperare; completarea Registrului electronic etc.

Published Понедельник сентября 27th, 2021

Объявления и пресс-релизы

Cadre didactice și tineri cercetători, instruiți în evaluarea programelor publice la USM

S-a încheiat cu succes o nouă sesiune a cursului de dezvoltare profesională „Evaluarea programelor publice”, organizat de Școala de Administrație Publică a USM, cu sprijinul Ambasadei...

Studenții USM sunt invitați să participe la programul de microcalificare UPSkill Moldova

Universitatea de Stat din Moldova îi încurajează pe studenți să participe la programul de microcalificare UPSkill Moldova, o inițiativă dedicată dezvoltării competențelor profesionale și facilitării tranziției...

„Botezul Chimiștilor” la USM: o nouă promoție de studenți și-a depus jurământul

Studenții anului I ai Facultății de Chimie și Tehnologie Chimică a Universității de Stat din Moldova au depus „Jurământul Chimiștilor” și au fost „botezați” — acțiune...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved