Rectorul USM, Igor ȘAROV și prorectorii Aurelia HANGANU și Violeta COJOCARU au avut, astăzi, 12 aprilie, o întrevedere cu șefa Biroului Afaceri Consulare, Culturale și Educative a Ambasadei Greciei la București, Pelagia GKOUNTRA.

Discuțiile s-au axat pe dezvoltarea cooperării între Universitatea de Stat din Moldova și universitățile din Grecia și anume prin dinamizarea mobilităților academice pe ambele sensuri.

Un alt subiect pus în discuție a vizat posibilitatea de a relua studierea limbii grecești la Universitatea de Stat din Moldova și dezvoltarea unui program opțional de studiere a culturii grecești.

Rectorul Igor Șarov a menționat deschiderea USM pentru proiecte de cooperare și dezvoltare.

Published Вторник апреля 12th, 2022

Объявления и пресс-релизы

Profesorii de la Universitatea de Stat din Moldova participă activ la proiectele MECC

Sistemul educațional din Republica Moldova, determinat de pandemia COVID-19, și-a modificat semnificativ metodele de lucru, mobilizându-se la maxim. Ministerul Educației, Culturii și Cercetării și Agenția Națională...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved