Promovarea turismului ecologic, participarea studenților la acțiuni de înverzire, aplicarea comună la apeluri de proiecte de cercetare, pregătirea cadrelor în domeniul silviculturii – acestea și alte subiecte au fost discutate de rectorul Universității de Stat din Moldova (USM), Igor ȘAROV și decanul Facultății de Biologie și Pedologie, Vitalie SOCHIRCĂ, în cadrul unei întrevederi cu directorul Agenției „Moldsilva” Vadim STÎNGACI.
Părțile au convenit asupra semnării unui acord de colaborare între USM și Agenția „Moldsilva” cu referire la domeniile de interes comun: cercetare, educație, practici, expertiză, manifestări etc.
La invitația conducerii USM, directorul Agenției „Moldsilva” Vadim STÎNGAC urmează să participe la o lecție publică organizată pentru studenții Facultății de Biologie și Pedologie.
Menționăm că, în prezent Facultatea de Biologie și Pedologie pregătește specialiști în domeniul silviculturii și grădinilor publice.





Română
English

