Revedere cu emoții la USM. 28 de absolveți ai Facultății de Istorie, USM, au marcat 50 de ani de la admitere și 45 de ani de la finalizarea studiilor printr-o ceremonie desfășurată în cadrul Universității de Stat din Moldova.
Printre Cei 28 de absolvenți, se regăsesc pedagogi, directori de colegii și școli, primari, șefi de direcții raionale, șefi de catedre, doctori în științe, precum și ex-ambasadori.
La eveniment a participat rectorul USM, conf. univ., dr. Igor Șarov, decanul Facultății de Istorie și Filosofie, conf. univ., dr Sergiu Matveev precum și dr.hab., prof.univ. Pavel Cocîrlă.
Rectorul Igor Șarov a menționat că scopul unor asemenea întruniri este de a consolida relațiile dintre absolvenți și universitate, crescând astfel gradul de implicare al acestora în activitățile desfășurate de USM.
Absolvenții au vizitat sediul Facultății de istorie în anii 1972-1977 (blocul II al USM), actualmente sediul Facultății de Drept, precum și fosta sală a Consiliului Ştiințific al USM.
De asemenea, absolvenții anului 1977 au participat la o o slujbă săvârșită la Biserica USM „Întâmpinarea Domnului”.






English
Русский

