![]()
În perioada 21 și 23 septembrie 2025, Universitatea de Stat din Moldova a găzduit întâlnirea dintre echipa de execuție a proiectului și echipa de coordonare de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Întâlnirea s-a desfășurat în cadrul proiectului-pilot „Pilot Project for Environmentally Friendly Algal Biomass Production for Fish Nutrition” (cod ROMD00586).
Participanții au discutat rezultatele obținute, au stabilit pașii următori și au făcut schimb de bune practici care să ajute la o implementare cât mai eficientă a proiectului. Totodată, au fost realizate unele studii și prezentate o parte dintre rezultatele obținute în cadrul proiectului la pepiniera piscicolă din satul Nimoreni, raionul Ialoveni, care deține o experiență bogată în producerea și creșterea puietului de pești, precum și în cultura peștilor.
Proiectul își propune să dezvolte metode ecologice pentru producerea biomasei algale prin reciclarea apelor reziduale din sistemele recirculante de creştere a peştilor și folosirea acesteia în nutriția peștilor – o soluție modernă și sustenabilă pentru viitorul acvaculturii.


English
Русский








