Școala de Administrație Publică a Universității de Stat din Moldova a organizat astăzi, 02 decembrie 2025, cursul de instruire „Organizarea administrativ-teritorială și guvernanța pe mai multe niveluri în Republica Moldova”, desfășurat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, destinat cadrelor didactice, studenților și personalului din cadrul autorităților publice locale din regiunea de nord a țării.

Participanții la instruire au abordat teme ce vizează sistemul administrației publice din Republica Moldova, guvernanța pe mai multe niveluri și reforma administrativ-teritorială, analizând totodată contextul actual și provocările existente. În cadrul activităților de grup, aceștia au elaborat propuneri privind reorganizarea administrativ-teritorială a țării și modernizarea sistemului, formulând soluții adaptate fiecărei provocări identificate.

Elaborat la inițiativa directorului Școlii de Administrație Publică a USM,  dr. în științe politice, Sergiu Palihovici, pilotat și realizat de către USM, cursul a fost apreciat de participanți pentru calitatea materialelor, relevanța conținutul

ui și profesionalismul formatorului. Totodată, participanții au subliniat importanța extinderii acestor instruiri și în teritoriu, pentru a permite participarea unui număr mai mare de funcționari publici.

În acest context, Școala de Administrație Publică își propune organizarea a unui șir de activități de instruire cu tematica menționată, destinate personalului din cadrul autorităților publice locale, dar și a cadrelor didactice din instituțiile de învățământ superior din țară. 

Cursul este realizat în cadrul Proiectului „Susținerea dialogului instituționalizat și sustenabil privind UTA Găgăuzia” implementat de CMI – Fundația pentru Pace Martti Ahtisaari și finanțat de Suedia.

Published marți, 2 decembrie 2025

Anunțuri și Comunicate

Membrii USM au participat la târgurile educaționale desfășurate în Soroca și Hîncești

Sute de elevi au descoperit oportunitățile oferite de Universitatea de Stat din Moldova. Reprezentanții mai multor facultăți au participat sâmbătă, 25 aprilie, la două târguri organizate...

Universitatea de Stat din Moldova și Universitatea din București consolidează dialogul academic în cadrul celei de-a VII-a ediții a Conferințelor București-Chișinău

Cea de-a VII-a ediție a Conferințelor București-Chișinău, organizată de Universitatea de Stat din Moldova și Universitatea din București, aduce anul acesta în prim-plan o temă de...

Managerii Universității de Stat din Moldova – vizită de lucru la Universitatea din București

Rectorul Universității de Stat din Moldova, Otilia Dandara și prorectorul Igor Șarov au avut o întrevedere cu rectorul Universității din București, Marian Preda, în cadrul căreia...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved