O nouă ședință a Seminarului Republican de Chimie a fost organizat pe 15 decembrie, la care au participat peste 80 de cadre didactice.

Unul dintre subiectele abordate în cadrul ședinței a fost despre coloranții alimentari naturali, iar Roman Rusnac, dr., lector la Facultatea de Chimie și Tehnologie Chimică, USM a organizat o excursie prin clasele principale de coloranți naturali, punând în evidență formulele de structură, alimentele în care se pot întâlni, dar și efecte adverse și contraindicații.

O altă tematică abordată a fost despre concursul școlar iChemist, unde pot participa elevii din clasele gimnaziale și liceale, cu profil real și umanist. Detaliile fiind prezentate de către Daniela Șterbeț, profesoară de chimie, grad didactic superior, Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Prim”.

Coordonatorul proiectului este Mariana Dîru, dr., conf. univ., în cadrul USM, alături de secretarul Iulia Baerle, profesoară de chimie grad didactic superior, IPLT „Natalia Dadiani”.

Seminarul republican de chimie este unicul seminar științifico-metodic din țară și se bucură de un prestigiu înalt între cadrele didactice preuniversitare, fiind o platformă deschisă pentru schimb de cunoștințe și experiență a profesorilor de chimie din Republica Moldova.

Published vineri, 16 decembrie 2022

Anunțuri și Comunicate

Profesorii de la Universitatea de Stat din Moldova participă activ la proiectele MECC

Sistemul educațional din Republica Moldova, determinat de pandemia COVID-19, și-a modificat semnificativ metodele de lucru, mobilizându-se la maxim. Ministerul Educației, Culturii și Cercetării și Agenția Națională...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved