La împlinirea onorabilei vârste de 80 de ani și a celor 50 de ani de activitate științifică neîntreruptă, comunitatea academică a Universității de Stat din Moldova transmite felicitări doamnei Maria Sandu, doctor, conferențiar cercercetător, o personalitate remarcabilă a științei din Republica Moldova. Aceste două repere aniversare reprezintă nu doar momente de celebrare, dar și un prilej de a reflecta asupra contribuțiilor semnificative pe care doamna Sandu Maria le-a avut în domeniul chimiei, ecologiei și protecției mediului.

Născută pe 21 septembrie 1944, într-o perioadă de mari schimbări, doamna Maria Sandu și-a început parcursul academic la Institutul Pedagogic de Stat din Tiraspol, pe care l-a absolvit în 1965 cu calificarea de profesor de biologie și chimie. Cu o pasiune nestăvilită pentru cercetare, și-a continuat formarea în domeniul chimiei, obținând în 1971 titlul de doctor în chimie, specialitatea Chimia analitică, la prestigiosul Institut de Chimie Generală și Anorganică din or. Odesa. De-a lungul carierei, a demonstrat o rigoare științifică excepțională și o dedicare neobosită pentru avansarea cunoașterii în domeniile chimie, ecologie și protecția mediului.

În cadrul Institutului de Ecologie și Geografie, doamna Sandu a ocupat funcția de director adjunct ştiinţă (2006-2012), cercetător științific coordonator (2012 – prezent), iar înainte de aceasta, a deținut funcții de conducere: șef laborator și director adjunct știință la Institutul Național de Ecologie. Sub coordonarea sa au fost elaborate strategii inovatoare standarde naționale și metode moderne de monitorizare și protecție a mediului, contribuind direct la implementarea lor cît și a standardelor europene în Republica Moldova.

Un număr impresionant de peste 480 de lucrări științifice, 11 brevete de invenție, coautor la 4 monografii și manuale, multiple ghiduri științifico-ptactice, stă mărturie aportului său de neprețuit la dezvoltarea domeniului. Distincțiile și premiile acordate doamnei Maria Sandu reflectă pe deplin valoarea muncii sale, recunoștința și respectul de care se bucură în comunitatea științifică. Dintre acestea, se remarcă Premiul de Stat al Republicii Moldova în domeniul științei și tehnicii (1996), Ordinul „Gloria Muncii” (2013) și Ordinul Republicii (2021), recunoașteri ce subliniază impactul său asupra științei naționale și internaționale.

Activitatea doamnei Maria Sandu nu s-a limitat doar la cercetare, dar a avut și un rol formator esențial pentru generațiile viitoare de specialiști în domeniu. De-a lungul anilor, a fost implicată activ în formarea tinerilor cercetători, sprijinind dezvoltarea lor academică și profesională. A coordonat teze de doctorat și de licență, a participat ca formator la seminarii și conferințe naționale și internaționale, împărtășind cu generozitate cunoștințele și expertiza sa vastă.

La mulți ani stimată Doamnă Maria Sandu!

Published luni, 23 septembrie 2024

Anunțuri și Comunicate

55 de absolvenți ai Facultății de Chimie și Tehnologie Chimică au pășit spre un nou capitol al vieții

Emoții, recunoștință și bucurie au marcat ceremonia de înmânare a diplomelor pentru absolvenții promoției 2026 ai Facultății de Chimie și Tehnologie Chimică a Universității de Stat...

O săptămână de aventură, creativitate și prietenie: Tabăra Bucuriei a început la USM

Am dat startul unei noi ediții a Taberei de zi „Tabăra Bucuriei”, destinată copiilor angajaților instituției. Festivitatea de inaugurare a avut loc pe 22 iunie, în...

USM continuă consolidarea transferul tehnologic către economia Republicii Moldova

Universitatea de Stat din Moldova își consolidează rolul în promovarea cercetării applicative și transferului tehnologic prin obținerea finanțării pentru 4  proiecte de transfer tehnologic, declarate câștigătoare...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved