La împlinirea onorabilei vârste de 80 de ani și a celor 50 de ani de activitate științifică neîntreruptă, comunitatea academică a Universității de Stat din Moldova transmite felicitări doamnei Maria Sandu, doctor, conferențiar cercercetător, o personalitate remarcabilă a științei din Republica Moldova. Aceste două repere aniversare reprezintă nu doar momente de celebrare, dar și un prilej de a reflecta asupra contribuțiilor semnificative pe care doamna Sandu Maria le-a avut în domeniul chimiei, ecologiei și protecției mediului.

Născută pe 21 septembrie 1944, într-o perioadă de mari schimbări, doamna Maria Sandu și-a început parcursul academic la Institutul Pedagogic de Stat din Tiraspol, pe care l-a absolvit în 1965 cu calificarea de profesor de biologie și chimie. Cu o pasiune nestăvilită pentru cercetare, și-a continuat formarea în domeniul chimiei, obținând în 1971 titlul de doctor în chimie, specialitatea Chimia analitică, la prestigiosul Institut de Chimie Generală și Anorganică din or. Odesa. De-a lungul carierei, a demonstrat o rigoare științifică excepțională și o dedicare neobosită pentru avansarea cunoașterii în domeniile chimie, ecologie și protecția mediului.

În cadrul Institutului de Ecologie și Geografie, doamna Sandu a ocupat funcția de director adjunct ştiinţă (2006-2012), cercetător științific coordonator (2012 – prezent), iar înainte de aceasta, a deținut funcții de conducere: șef laborator și director adjunct știință la Institutul Național de Ecologie. Sub coordonarea sa au fost elaborate strategii inovatoare standarde naționale și metode moderne de monitorizare și protecție a mediului, contribuind direct la implementarea lor cît și a standardelor europene în Republica Moldova.

Un număr impresionant de peste 480 de lucrări științifice, 11 brevete de invenție, coautor la 4 monografii și manuale, multiple ghiduri științifico-ptactice, stă mărturie aportului său de neprețuit la dezvoltarea domeniului. Distincțiile și premiile acordate doamnei Maria Sandu reflectă pe deplin valoarea muncii sale, recunoștința și respectul de care se bucură în comunitatea științifică. Dintre acestea, se remarcă Premiul de Stat al Republicii Moldova în domeniul științei și tehnicii (1996), Ordinul „Gloria Muncii” (2013) și Ordinul Republicii (2021), recunoașteri ce subliniază impactul său asupra științei naționale și internaționale.

Activitatea doamnei Maria Sandu nu s-a limitat doar la cercetare, dar a avut și un rol formator esențial pentru generațiile viitoare de specialiști în domeniu. De-a lungul anilor, a fost implicată activ în formarea tinerilor cercetători, sprijinind dezvoltarea lor academică și profesională. A coordonat teze de doctorat și de licență, a participat ca formator la seminarii și conferințe naționale și internaționale, împărtășind cu generozitate cunoștințele și expertiza sa vastă.

La mulți ani stimată Doamnă Maria Sandu!

Published luni, 23 septembrie 2024

Anunțuri și Comunicate

USM a găzduit conferința națională privind protecția penală a mediului în contextul integrării europene

Dezbaterea problemelor actuale privind protecția juridică a mediului și analizarea rolului dreptului penal în prevenirea și combaterea infracțiunilor ecologice au constituit obiectivul central al conferinței naționale...

Cercetătorii Universității de Stat din Moldova au realizat noi activități în cadrul proiectului „Algae4FishRo-Md” privind valorificarea biomasei algale pentru acvacultură durabilă

În perioada 11–12.06.2026, în cadrul proiectului „Pilot Project for Environmentally Friendly Algal Biomass Production for Fish Nutrition” (Algae4FishRo-Md), nr. ROMD00586, cercetătorii Universității de Stat din Moldova...

Rolul cercetării și al inteligenței artificiale în modernizarea administrației publice, dezbătut în cadrul unei mese rotunde la USM

La Universitatea de Stat din Moldova a avut loc masa rotundă cu tema „Consolidarea capacității autorităților publice prin valorificarea potențialului cercetării, anchetei evaluative și a inteligenței...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved