Școala de Administrație Publică a Universității de Stat din Moldova a organizat astăzi, 02 decembrie 2025, cursul de instruire „Organizarea administrativ-teritorială și guvernanța pe mai multe niveluri în Republica Moldova”, desfășurat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, destinat cadrelor didactice, studenților și personalului din cadrul autorităților publice locale din regiunea de nord a țării.

Participanții la instruire au abordat teme ce vizează sistemul administrației publice din Republica Moldova, guvernanța pe mai multe niveluri și reforma administrativ-teritorială, analizând totodată contextul actual și provocările existente. În cadrul activităților de grup, aceștia au elaborat propuneri privind reorganizarea administrativ-teritorială a țării și modernizarea sistemului, formulând soluții adaptate fiecărei provocări identificate.

Elaborat la inițiativa directorului Școlii de Administrație Publică a USM,  dr. în științe politice, Sergiu Palihovici, pilotat și realizat de către USM, cursul a fost apreciat de participanți pentru calitatea materialelor, relevanța conținutul

ui și profesionalismul formatorului. Totodată, participanții au subliniat importanța extinderii acestor instruiri și în teritoriu, pentru a permite participarea unui număr mai mare de funcționari publici.

În acest context, Școala de Administrație Publică își propune organizarea a unui șir de activități de instruire cu tematica menționată, destinate personalului din cadrul autorităților publice locale, dar și a cadrelor didactice din instituțiile de învățământ superior din țară. 

Cursul este realizat în cadrul Proiectului „Susținerea dialogului instituționalizat și sustenabil privind UTA Găgăuzia” implementat de CMI – Fundația pentru Pace Martti Ahtisaari și finanțat de Suedia.

Published marți, 2 decembrie 2025

Anunțuri și Comunicate

Dialog strategic cu delegația Grupului Băncii Mondiale în Republica Moldova privind reforma administrației publice

Universitatea de Stat din Moldova a găzduit ieri, 27 mai, o întrevedere oficială între rectorul USM, Otilia Dandara, directorul Școlii de Administrație Publică a USM, Sergiu...

Universitatea de Stat din Moldova și Academia Română au semnat două protocoale de colaborare

În spiritul consolidării cooperării academice și al promovării excelenței în cercetare și educație, au fost semnate două Protocoale de colaborare între Școala Doctorală Științe Juridice și...

Școala de Administrație Publică a USM și Fundația „Friedrich Ebert” au reunit factori de decizie și experți pentru un consens larg politic și societal privind reforma administrației publice locale

Școala de Administrație Publică a Universității de Stat din Moldova, în parteneriat cu Fundația „Friedrich Ebert”, au organizat, în această săptămână, o masă rotundă cu tema:...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved