Școala de Administrație Publică a Universității de Stat din Moldova a organizat astăzi, 02 decembrie 2025, cursul de instruire „Organizarea administrativ-teritorială și guvernanța pe mai multe niveluri în Republica Moldova”, desfășurat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, destinat cadrelor didactice, studenților și personalului din cadrul autorităților publice locale din regiunea de nord a țării.

Participanții la instruire au abordat teme ce vizează sistemul administrației publice din Republica Moldova, guvernanța pe mai multe niveluri și reforma administrativ-teritorială, analizând totodată contextul actual și provocările existente. În cadrul activităților de grup, aceștia au elaborat propuneri privind reorganizarea administrativ-teritorială a țării și modernizarea sistemului, formulând soluții adaptate fiecărei provocări identificate.

Elaborat la inițiativa directorului Școlii de Administrație Publică a USM,  dr. în științe politice, Sergiu Palihovici, pilotat și realizat de către USM, cursul a fost apreciat de participanți pentru calitatea materialelor, relevanța conținutul

ui și profesionalismul formatorului. Totodată, participanții au subliniat importanța extinderii acestor instruiri și în teritoriu, pentru a permite participarea unui număr mai mare de funcționari publici.

În acest context, Școala de Administrație Publică își propune organizarea a unui șir de activități de instruire cu tematica menționată, destinate personalului din cadrul autorităților publice locale, dar și a cadrelor didactice din instituțiile de învățământ superior din țară. 

Cursul este realizat în cadrul Proiectului „Susținerea dialogului instituționalizat și sustenabil privind UTA Găgăuzia” implementat de CMI – Fundația pentru Pace Martti Ahtisaari și finanțat de Suedia.

Published marți, 2 decembrie 2025

Anunțuri și Comunicate

Fotbaliștii și antrenorii Clubului Sportiv Universitar USM – premiați pentru performanțele obținute în Campionatul Municipiului Chișinău

Fotbaliștii și antrenorii Clubului Sportiv Universitar USM au fost premiați de administrația Universității de Stat din Moldova pentru rezultatele remarcabile obținute în cadrul Campionatului Municipiului Chișinău...

Rectorul USM a participat la ceremonia de celebrare a 40 de ani de activitate ai Liceului Teoretic „George Meniuc”

Rectorul USM, Otilia Dandara, a participat la celebrarea celor 40 de ani de activitate ai Liceului Teoretic „George Meniuc” – o instituție care, de-a lungul timpului...

Universitatea de Stat din Moldova inițiază noi oportunități pentru promovarea și implementarea rezultatelor cercetării în China

Reprezentanții Oficiului Inovare și Transfer Tehnologic al Universității de Stat din Moldova și ai Camerei de Comerț și Industrie Moldova–China, au discutat în cadrul unei ședințe...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved