La 1 octombrie 2021, cu ocazia celei de-a 75-a aniversări de la fondarea Universității de Stat din Moldova (USM), prin decretul președintei Republicii Moldova, Maia Sandu: „pentru merite deosebite în dezvoltarea învățământului universitar, contribuție substanțială la pregătirea specialiștilor de înaltă calificare, activitate metodico-științifică prodigioasă” unui grup de profesori și conferențiari ai Universității de Stat din Moldova i-au fost conferite înaltele distincții de stat „Ordinul de Onoare” și medalia „Meritul Civic”.

 De „Ordinul de Onoare” s-au învrednicit următorii angajați ai USM:

  1. Aurelia CRIVOI, profesor universitar,
  2. Valeriu GUȚU, conferențiar universitar,
  3. Vladimir GUȚU, profesor universitar,
  4. Dumitru NEDEOGLO, profesor universitar,
  5. Andrei PERJAN, profesor universitar,
  6. Eudochia SAHARNEANU, profesor universitar.

Prin același decret, medalia „Meritul Civic” a fost conferită următoarelor persoane:

  1. Ion ANDRIEȘ, conferențiar universitar,
  2. Cornelia CINCILEI, conferențiar universitar,
  3. Mihai LEȘANU, conferențiar universitar.

Mult stimați colegi!

Comunitatea academică a Universității de Stat din Moldova este onorată să vă felicite cordial cu ocazia conferirii înaltelor distincții de stat și să vă mulțumească pentru munca conștiincioasă, energia și entusiasmul cu care ați fortificat și fortificați zi de zi baza științifică a USM. Astăzi, sunteți implicați activ în procesele de modernizare ale învățământului superior. Continuați să împărtășiți bogata experiență de cercetare și de viață studențiilor, educând noi și noi generații de intelectuali, personal înalt calificat în toate sectoarele socio-economice.

Contribuția Dumneavoastră la ridicarea standardelor de calitate în învățământul superior este de neprețuit, căci  Dumneavoastră  aduceți plusvaloare USM-ului, plasînd-o printre elita științifică și pedagogică a țării! Vă dorim multă sănătate, bunăstare, pasiune pentru tot ce faceți, realizări frumoase.

La mai mult și la mai mare, mult stimați colegi! La mai mult și la mai mare, USM!

Published marți, 5 octombrie 2021

Anunțuri și Comunicate

USM a găzduit conferința națională privind protecția penală a mediului în contextul integrării europene

Dezbaterea problemelor actuale privind protecția juridică a mediului și analizarea rolului dreptului penal în prevenirea și combaterea infracțiunilor ecologice au constituit obiectivul central al conferinței naționale...

Cercetătorii Universității de Stat din Moldova au realizat noi activități în cadrul proiectului „Algae4FishRo-Md” privind valorificarea biomasei algale pentru acvacultură durabilă

În perioada 11–12.06.2026, în cadrul proiectului „Pilot Project for Environmentally Friendly Algal Biomass Production for Fish Nutrition” (Algae4FishRo-Md), nr. ROMD00586, cercetătorii Universității de Stat din Moldova...

Rolul cercetării și al inteligenței artificiale în modernizarea administrației publice, dezbătut în cadrul unei mese rotunde la USM

La Universitatea de Stat din Moldova a avut loc masa rotundă cu tema „Consolidarea capacității autorităților publice prin valorificarea potențialului cercetării, anchetei evaluative și a inteligenței...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved