Astăzi, 8 octombrie 2021, cu prilejul aniversării a 75-a de la fondarea Universității de Stat din Moldova și al Zilei Internaționale a Educației și Profesorului, unui grup de cadre didactice i-au fost decernate Diploma de Onoare a MEC și Diploma de Onoare a Guvernului Republicii Moldova. Înaltele dinstincții au fost înmânate de către Secretarul de Stat al Ministerului Educației și Cercetării Adriana Cazacu, care a transmis mesajul de gratitudine din partea ministrului Educației și Cercetării Anatolie Topală pentru  contribuția lor zilnică la consolidarea Universității de Stat din Moldova și la consolidarea sistemului de învățământ superior din țara noastră.

Astfel, prin ordinul ministrului Educației și Cercetării „în semn de înaltă recunoștință și apreciere a activității prodigioase în domeniul învățământului superior, pentru dedicare, devotament și perseverență la formarea specialiștilor de înaltă calificare” au fost menționați cu Diploma de Onoare a Ministerului Educației și Cercetării următorii angajați ai Universității de Stat din Moldova:

  1. Iacob GUȚU, doctor habilitat, profesor universitar,
  2. Aliona COTOVAIA, doctor, conferențiar universitar,
  3. Ion BULIMESTRU, doctor, conferențiar universitar,
  4. Liliana DMITROGLO, doctor, conferențiar universitar,
  5. Valentina NICORICI, doctor , conferențiar universitar,
  6. Svetlana COANDĂ, doctor habilitat, conferențiar universitar,
  7. Eugenia BOGATU, doctor , conferențiar universitar,
  8. Victoria BULICANU, doctor , conferențiar universitar,
  9. Viorica MOLOȘNIUC, doctor , conferențiar universitar,
  10. Galina RUSU, doctor , conferențiar universitar,
  11. Vladimir PAȚIUC, doctor , conferențiar universitar,
  12. Ana TARNOVSCHI, doctor , conferențiar universitar,
  13. Tatiana TURCHINĂ, lector universitar,
  14. Nina BÎRNAZ, doctor , conferențiar universitar,
  15. Valentina STAN, doctor , conferențiar universitar,
  16. Tatiana NAGACEVSCHI, doctor , conferențiar universitar.

În cadrul aceluiași eveniment au fost înmânate și Diplomele de Onoare ale Guvernului Republicii Moldova următorilor profesori și conferențiari universitari:

  1. Maria GONȚA, doctor habilitat, profesor universitar,
  2. Viorica GLADCHI, doctor , conferențiar universitar,
  3. Sergiu VATAVU, doctor , conferențiar universitar,
  4. Sergiu MATVEEV, doctor , conferențiar universitar,
  5. Angela GRĂDINARU, doctor , conferențiar universitar,
  6. Viorica MOLEA, doctor habilitat , conferențiar universitar,
  7. Maia ȘEVCIUC, doctor , profesor universitar,
  8. Stela MILICENCO, doctor , conferențiar universitar,
  9. Cristina EJOVA, doctor , conferențiar universitar,
  10. Vladimir BORȘ, doctor , conferențiar universitar,
  11. Vitalie SOCHIRCĂ, doctor , conferențiar universitar,
  12. Ana BÎRSAN, doctor , conferențiar universitar.

În context, rectorul Universității de Stat din Moldova, dr., conf. univ. Igor Șarov a adresat un mesaj de felicitare cadrelor didactice și le-a mulțumit pentru munca conștiincioasă pe care o depun zilnic la fortificarea instituției, transformând-o într-un pol de excelență al învățământului superior. 

Published vineri, 8 octombrie 2021

Anunțuri și Comunicate

55 de absolvenți ai Facultății de Chimie și Tehnologie Chimică au pășit spre un nou capitol al vieții

Emoții, recunoștință și bucurie au marcat ceremonia de înmânare a diplomelor pentru absolvenții promoției 2026 ai Facultății de Chimie și Tehnologie Chimică a Universității de Stat...

O săptămână de aventură, creativitate și prietenie: Tabăra Bucuriei a început la USM

Am dat startul unei noi ediții a Taberei de zi „Tabăra Bucuriei”, destinată copiilor angajaților instituției. Festivitatea de inaugurare a avut loc pe 22 iunie, în...

USM continuă consolidarea transferul tehnologic către economia Republicii Moldova

Universitatea de Stat din Moldova își consolidează rolul în promovarea cercetării applicative și transferului tehnologic prin obținerea finanțării pentru 4  proiecte de transfer tehnologic, declarate câștigătoare...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved