În cadrul cursului „Metodologia cercetării” a fost organizată sesiunea comunicărilor științifice a doctoranzilor, cu genericul „Cercetări juridice în contextul tehnologiilor actuale”. Sesiunea a fost organizată în cadrul conferinței științifico-practice „Cadrul consolidat de cercetare a problemelor actuale în știința juridică: interferențe dintre drept și tehnologie”, în două secțiuni, care au fost moderate de către cadre științifico-dicatice din cadrul Departamentului Drept Public.
Lucrările secțiunilor dedicate „Cercetării juridice în contextul tehnologiilor actuale” au fost inaugurate de către Rodica CIOBANU, dr. hab., titular al cursului Metodologia cercetării, care a salutat efortul și dorința doctoranzilor de a participa la conferință și le-a mulțumit pentru activism și deschidere.
Atelierele de lucru au întrunit doctoranzi pasionați de studiul dreptului, angajați în diverse sfere de activitate practică și familiarizați cu tehnologiile informaționale de ultimă oră. Doctoranzii s-au remarcat prin prestație și competențe de cercetare, prin prezentări originale și interesante.
Subiectele supuse cercetării au fost dintre cele mai diverse, fiecare participant lansând anumite recomandări și concluzii pertinente studiului.
Secțiunile I și II au fost moderate de către: Alexandru ARSENI, dr. hab., prof. univ., Natalia CRECIUN, dr. în drept, lector univ., Oleg PANTEA, dr. în drept, conf.univ. și Svetlana SLUSARENCO, dr. în drept, conf.univ.
Moderatorii au accentuat importanța schimbului de experiențe de cercetare dintre generații și au îndemnat doctoranzii de a fi în continuare parte a mediului academic și de a realiza cu succes proiectele de cercetare doctorală.





English
Русский

