Facultatea de Drept a Universității de Stat din Moldova (USM) în parteneriat cu America House Chișinău a organizat la 31 martie a.c., o masa rotundă cu genericul „Agresiunea în Dreptul Internațional Public. Cazul Ucraina.”
La eveniment au participat: Aliona Cara-Rusnac, dr. în drept, conf. univ., Coordonatoarea Filierei Anglofone a Facultății de Drept, Margareta Calugher, Manager America House Chișinău, Augustina Șiman, reprezentanta Republicii Moldova la ONU și renumitul Robert. E. Lutz, profesor din cadrul Facultății de Drept, de la Universitatea Southwestern Law School, Los Angeles, Statele Unite ale Americii (SUA), precum și studenții și cadrele didactice a facultății.
Invitatul special, Augustina Șiman, a prezentat cronologic amploarea războiului din Ucraina și a explicat din punct de vedere al dreptului internațional public „misiunea specială” vs. actul de agresiune și a răspuns întrebărilor venite din partea auditoriului.
Printre subiectele abordate au fost sancțiunile externe impuse Federației Ruse și dacă Federația Rusă poate fi trasă la răspundere pentru comiterea de crime împotriva umanității.
Invitații au accentuat că războiul care a luat amploare în țara vecină a afectat întreaga umanitate, îndeosebi țările din apropierea Ucrainei. În concluzie a fost menționat că tematica prezentată de renumiții speakeri (vorbitori) va fi utilă studenților în practica lor viitoare de juriști emeriți.
Menționăm că pe parcursul anului 2022 vor fi organizate noi evenimente de interes sporit atât pentru studenții Facultății de Drept, USM cît și pentru alți audienți.
Mulțumim partenerilor America House pentru colaborarea prodigioasă!






English
Русский

