Cu ocazia Zilei internaționale a persoanelor cu dizabilități, Facultatea de Drept a USM a organizat a doua ediție a Expoziției cu vânzare a lucrărilor reazlizate de către persoanele cu dizabilități.
Scopul evenimentului este de a sprijini asigurarea egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilităţi. Astfel organizatorii și-au propus să facă cunoscute comunității USM, talentele și aptitudinile persoanelor cu dizabilităţi, dar și să sensibilizeze opinia publică în privința necesităților și serviciilor de care au nevoie membrii acestei comunități valoroase a societății noastre.
Prezentă la deschiderea expoziției, prim-prorectorul USM Otilia Dandara a salutat inițiativa organizării unui asemenea eveniment caritabil și a îndemnat comunitatea USM să contribuie, fiecare în parte, la incluziunea persoanelor cu dizabilități în viața socială, economică și culturală.
Universitatea de Stat din Moldova susține adaptarea și integrarea persoanelor cu dizabilități în comunitatea universitară, iar incluziunea socială rămâne o prerogativă a dezvoltării USM.



English
Русский

