Școala de Administrație Publică a Universității de Stat din Moldova a organizat astăzi, 02 decembrie 2025, cursul de instruire „Organizarea administrativ-teritorială și guvernanța pe mai multe niveluri în Republica Moldova”, desfășurat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, destinat cadrelor didactice, studenților și personalului din cadrul autorităților publice locale din regiunea de nord a țării.

Participanții la instruire au abordat teme ce vizează sistemul administrației publice din Republica Moldova, guvernanța pe mai multe niveluri și reforma administrativ-teritorială, analizând totodată contextul actual și provocările existente. În cadrul activităților de grup, aceștia au elaborat propuneri privind reorganizarea administrativ-teritorială a țării și modernizarea sistemului, formulând soluții adaptate fiecărei provocări identificate.

Elaborat la inițiativa directorului Școlii de Administrație Publică a USM,  dr. în științe politice, Sergiu Palihovici, pilotat și realizat de către USM, cursul a fost apreciat de participanți pentru calitatea materialelor, relevanța conținutul

ui și profesionalismul formatorului. Totodată, participanții au subliniat importanța extinderii acestor instruiri și în teritoriu, pentru a permite participarea unui număr mai mare de funcționari publici.

În acest context, Școala de Administrație Publică își propune organizarea a unui șir de activități de instruire cu tematica menționată, destinate personalului din cadrul autorităților publice locale, dar și a cadrelor didactice din instituțiile de învățământ superior din țară. 

Cursul este realizat în cadrul Proiectului „Susținerea dialogului instituționalizat și sustenabil privind UTA Găgăuzia” implementat de CMI – Fundația pentru Pace Martti Ahtisaari și finanțat de Suedia.

Published marți, 2 decembrie 2025

Anunțuri și Comunicate

Excelența academică a fost celebrată la Universitatea de Stat din Moldova în cadrul Galei „TOP 100 STUDENȚI AI ANULUI I”!

Performanța academică a fost celebrată în cadrul Galei „Top 100 Studenți ai anului I”, un eveniment organizat la inițiativa Autoguvernării Studenților USM. Proiectul și-a propus să...

Vizită de lucru a echipei Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași în cadrul proiectului Interreg NEXT România–Republica Moldova

În perioada 08–10 mai 2026, Universitatea de Stat din Moldova a găzduit vizita de lucru a echipei Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), organizată în...

Rectorul USM s-a întâlnit cu Ambasadoarea Franței în Republica Moldova, în vederea stabilirii noilor direcții de cooperare academică

Rectorul Universității de Stat din Moldova, Otilia Dandara a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Franței în Republica Moldova, Excelența Sa Dominique Waag, în cadrul căreia au...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved