La invitația rectorului Universității de Stat din Moldova (USM) conf. univ., dr., Igor ȘAROV, rectorul Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” (USMF), dr. hab., Emil CIOBANU a participat astăzi, 27 septembrie, la ședința Consiliului de Administrție a USM.
Principalul subiect abordat în cadrul discuțiilor a vizat evoluția situației epidemiologice pe teritoriul Republicii Moldova și necesitatea imunizării angajaților și studenților.
Rectorul USM, conf. univ., dr., Igor ȘAROV a menționat că vaccinarea nu este un moft, ci o necesitate și doar prin puterea exemplului propriu vom reuși să convingem și alți semeni de ai noștri să se imunizeze împotriva virusului COVID-19.
Rectorul USMF, dr. hab., Emil CIOBANU a vorbit despre evoluția situației epidemiologice în țara noastră, varianta Delta a virusului SarsCov2, transmiterea acesteia în rândul tinerilor și importanța vaccinării în combaterea pandemiei. În context, rectorul USMF a îndemnat comunitatea universitară a USM să se vaccineze.
Alte subiecte abordate în cadrul ședinței Consiliului de Administrție a USM au fost: dotarea facultăților cu echipamente de proiecție interactive; formarea cadrelor didactice, modulul „Utilizarea echipamentelor și aplicațiilor de Oficiu”; monitorizarea sesiunii de recuperare; completarea Registrului electronic etc.





English
Русский