La 1 octombrie 2021, cu ocazia celei de-a 75-a aniversări de la fondarea Universității de Stat din Moldova (USM), prin decretul președintei Republicii Moldova, Maia Sandu: „pentru merite deosebite în dezvoltarea învățământului universitar, contribuție substanțială la pregătirea specialiștilor de înaltă calificare, activitate metodico-științifică prodigioasă” unui grup de profesori și conferențiari ai Universității de Stat din Moldova i-au fost conferite înaltele distincții de stat „Ordinul de Onoare” și medalia „Meritul Civic”.

 De „Ordinul de Onoare” s-au învrednicit următorii angajați ai USM:

  1. Aurelia CRIVOI, profesor universitar,
  2. Valeriu GUȚU, conferențiar universitar,
  3. Vladimir GUȚU, profesor universitar,
  4. Dumitru NEDEOGLO, profesor universitar,
  5. Andrei PERJAN, profesor universitar,
  6. Eudochia SAHARNEANU, profesor universitar.

Prin același decret, medalia „Meritul Civic” a fost conferită următoarelor persoane:

  1. Ion ANDRIEȘ, conferențiar universitar,
  2. Cornelia CINCILEI, conferențiar universitar,
  3. Mihai LEȘANU, conferențiar universitar.

Mult stimați colegi!

Comunitatea academică a Universității de Stat din Moldova este onorată să vă felicite cordial cu ocazia conferirii înaltelor distincții de stat și să vă mulțumească pentru munca conștiincioasă, energia și entusiasmul cu care ați fortificat și fortificați zi de zi baza științifică a USM. Astăzi, sunteți implicați activ în procesele de modernizare ale învățământului superior. Continuați să împărtășiți bogata experiență de cercetare și de viață studențiilor, educând noi și noi generații de intelectuali, personal înalt calificat în toate sectoarele socio-economice.

Contribuția Dumneavoastră la ridicarea standardelor de calitate în învățământul superior este de neprețuit, căci  Dumneavoastră  aduceți plusvaloare USM-ului, plasînd-o printre elita științifică și pedagogică a țării! Vă dorim multă sănătate, bunăstare, pasiune pentru tot ce faceți, realizări frumoase.

La mai mult și la mai mare, mult stimați colegi! La mai mult și la mai mare, USM!

Published marți, 5 octombrie 2021

Anunțuri și Comunicate

Cadrele manageriale ale Universității de Stat din Moldova – rectoratul, decanii, prodecanii și șefii de departament – au participat la un program de formare dedicat dezvoltării competențelor digitale, orientat spre eficientizarea managementului universitar în contextul transformării digitale.

Activitatea a fost realizată în cadrul Proiectului învățământului superior din Moldova și al Acordului de subfinanțare nr. MD-MOED-6542-ASF-U2-03 (27.11.2023), prin Subproiectul „Digitalizarea educației – Dezvoltarea competențelor...

USM organizează ediția a II-a a Conferințelor Chișinău–Suceava, cu genericul „Basarabia și Bucovina între tradiționalism și modernitate”

Universitatea de Stat din Moldova găzduiește, în perioada 7–9 mai 2026, ediția a II-a a Conferințelor Chișinău–Suceava cu genericul „Basarabia și Bucovina între tradiționalism și modernitate”...

AVIZ PRIVIND SUSȚINEREA TEZEI DE DOCTORAT ÎN DREPT

Școala Doctorală Științe Juridice și Economice a Universității de Stat din Moldova anunță susținerea publică a tezei de doctor în științe juridice cu tema: Urmărirea penală...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved