În contextul evoluției situației pandemice a infecției COVID-19 și prelungirii stării de urgență în sănătate publică până la 15.03.2022 și ținând cont de instituirea pragului de alertă roșu în mun. Chișinău, rectorul Igor ȘAROV a aprobat Ordinul nr. 19/2022 „Cu privire la stabilirea regimului special de lucru în cadrul Universității de Stat din Moldova”.
Astfel, începând cu data de 24 ianuarie 2022 și până la modificarea pragului de alertă roșu în mun. Chișinău, Universitatea de stat din Moldova va activa în regim special după cum urmează:
- Personalul didactic va realiza activitățile educaționale, conferințele științifice, adunările și întrunirile profesionale în regim on-line;
- La serviciu va fi atras doar personalul strict necesar pentru asigurarea funcționalității instituției și a personalului activitatea căruia necesită prezența obligatorie la locul de muncă (oficiu) în special personalul auxiliar/de deservire (munca în ture), din cadrul căminelor și blocurilor de studii, pe durata programului de muncă, cu respectarea distanței sociale, utilizarea măștilor și mănușilor de protecție, cu dezinfectarea, ori de câte ori va fi necesar, mâinile și suprafețele de birou;
- Angajații, care în virtutea atribuțiilor de serviciu, pot exercita munca de la distanță, vor desfășura activitatea prin muncă la domiciliu, urmând să prezinte conducătorului nemijlocit darea de seamă despre lucrul efectuat la distanță.
În funcție de evoluția și tendința situației epidemiologice și a modificării pragului de alertă, Universitatea de stat din Moldova va revizui ordinul nr. 19/2022.
În context, reiterăm îndemnul către comunitatea universitară de a se vaccina împotriva virusului COVID-19. Împreună oprim pandemia.



English
Русский

