Anual, la data de 18 mai, este marcată Ziua Internațională a Muzeelor. În incinta Universității de Stat din Moldova funcționează trei muzee? Acestea sunt:

  • Muzeul de Științe ale Naturii, cu o istorie de peste 60 de ani, cuprinde o colecție impresionantă de plante și animale din toate colțurile lumii. Cele peste 100 de mii de exponate au fost colectate de colaboratorii catedrelor de zoologie, botanică, pedologie. Plantele și animalele rare sau chiar dispărute constituie un bogat material factologic în procesul de instruire a tinerei generații. Expoziția este deschisă și publicului larg.
  • Muzeul de Antichități „Tudor Arnăut” a fost creat la Facultatea de Istorie și Filosofie. În cele 18 vitrine sunt expuse materiale arheologice, datând din epoca paleolitică și perioada medievală. Muzeul de Antichități are și destinație didactică, fiind folosit ca sală de curs, atât la disciplinele legate nemijlocit de specializarea în arheologie, etnologie și muzeistică, cât și la istoria veche.
  • Muzeul „Nicolae Dabija”, găzduit de Biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM, expune fotografii ale maestrului precum și principalele distincții, diplome, medalii etc.

Dacă încă nu ați vizitat muzeele USM, vă invităm să o faceți. Veți avea plăcuta surprindere de a descoperi o varietate mare de exponate.

Ziua Internațională a Muzeelor a fost instituită în 1977, la inițiativa Ministerului Culturii şi Comunicării din Franţa.

Published miercuri, 18 mai 2022

Anunțuri și Comunicate

Masa-rotundă „Combaterea știrilor false în condițiile provocărilor de securitate – Covid 19”

În condițiile pandemice actuale,  promovarea știrilor false la subiectul expus reprezintă o reală provocare pentru securitatea informațională. Asftfel, la 20 mai 2020, a fost organizată în...

Anunţ privind declanșarea procedurii de organizare a alegerilor pentru ocuparea pozițiilor vacante de membru al CDSI din cadrul Universității de Stat din Moldova

Universitatea de Stat din Moldova, cu sediul în mun. Chișinău, str. Alexei Mateevici 60, declanșează procedura de alegere a doi membri ai Consiliului pentru Dezvoltare Strategică...

Prezentarea online a tezei de doctor în economie cu titlul: „Mecanisme de eficientizare a managementului finanțelor publice locale în Republica Moldova” a dnei Eugenia Gheorghiță

Pe data de 04 iunie 2020, ora 15:00, în sala 305, blocul central al USM (str. A Mateevici, 60) va avea loc şedinţa online a Seminarului Ştiinţific de...

Universitatea de Stat din Moldova 2026 © All Rights Reserved