Rectorul USM Igor ȘAROV și prorectorul Aurelia HANGANU au avut astăzi, 15 aprilie, o întrevedere cu E.S. Ambasadorul Chinei în Republica Moldova, YAN Wenbin.
Părțile au discutat despre perspectivele de dezvoltare a relațiilor dintre USM și instituțiile de învățământ superior din China, privind programele de studii, mobilitățile academice și schimbul de experiență a cadrelor didactice.
Rectorul USM a menționat deschiderea pentru inițierea proiectelor de dezvoltare a Universității precum și a schimbului de experiență.
La rândul său, E.S. Ambasadorul Chinei în Republica Moldova, YAN Wenbin a subliniat interesul țării sale pentru dezvoltarea relațiilor de colaborare cu universitățile din Republica Moldova.
Oficialii au convenit să se revadă din nou, în scurt timp, pentru trasarea următorilor pași în relațiile de colaborare.
Ambasadorul a vizitat Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării a USM, Facultatea Științe Economice și Facultatea de Fizică și Inginerie unde i-au fost prezentate laboratoarele practice.







English
Русский
